Jakże popularny, znany i na wielu płaszczyznach wykorzystywany. Jego prazdrowotne właściwości są doceniane w kosmetyce, leczeniu wielu dolegliwości, jak również w aromatoterapii. Jak powstaje? Jaki ma skład i właściwości? Jakie zastosowanie?
WOSK - produkt uboczny podczas wytwarzania miodu przez pszczoły. Jest to wydzielina gruczołów woskowych 12-18 dniowych pszczół - wtedy rozwój gruczołów jest najintensywniejszy. Aby wyprodukować 1 kg wosku pszczoły zużywają około 3,6 kg miodu. Ich pracowitość jest cenionym skarbem.
W skład wosku pszczelego wchodzą:
Estry alkoholi i kwasów tłuszczowych,
Wolne kwasy tłuszczowe,
Węglowodory,
Wolne alkohole tłuszczowe
Węglowodany,
Barwniki,
Minerały i substancje aromatyczne
Składniki i zastosowanie wosku pszczelego
alkohole i kwasy tłuszczowe - chronią skórę przed utratą wody i natłuszczają ją
kwas palmitynowy - zapobiega przesuszaniu się skóry
chryzyna - wykazuje działanie antybiotyczne
flawonoidy - mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne
estry i beta-karoten - działają odnawiająco i przeciwzapalnie
skwalen - chroni przed drobnoustrojami
witamina A - ma za zadanie regulację podziałów komórkowych i ich pobudzanie
kartenoidy - o właściwościach przeciwutleniających
“Jako produkt w pełni naturalny, skład wosku pszczelego oraz jego kolor może się różnić. Ma na to wpływ typ kwiatów, z których pobierany jest nektar, gatunku pszczół czy też regionu, z którego one pochodzą.”
Dzięki zawartości alkoholi i kwasów tłuszczowych wosk ma działanie bakteriobójcze, natłuszczające i ochronne, przez co zapobiega przesuszaniu się naskórka. Wosk pszczeli jest wykorzystywany w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, grypy i przeziębienia, a także schorzeń układu oddechowego, astmy, kataru i alergii.
Maści z zawartością wosku pszczelego pomagają wyleczyć hemoroidy. Wspomagają procesy gojenia ran, czyraków i wyprysków. Maść z woskiem pszczelim leczy świąd, rany i atopowe zapalenie skóry. Wosk pszczeli chroni także jamę ustną, pomagając wzmocnić dziąsła oraz stymulując produkcję śliny.
Leczenie gorącymi okładami z wosku pszczelego z dodatkiem propolisu pomaga również wyleczyć przewlekłe choroby narządu ruchu. Według badań (Omarow 2009) pomaga on nawet w zapaleniu korzeni nerwów rdzeniowych, nerwów, mięśni, ścięgien, a także przy zapaleniu nerwu kulszowego i lędźwiowego.
Kosmetyka
Kosmetyki z woskiem pszczelim są cenione za działanie nawilżające, docierając do głębszych warstw skóry.Szczególnie dobrze sprawdza się jako składnik balsamów, kremów, peelingów, pomadek do usta czy środków do pielęgnacji włosów. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim właściwości nawilżające, wygładzające i nabłyszczające wosku.
Nawilżające działanie wosku pszczelego sprawia, że skóra jest miękka, gładka, elastyczna i dotleniona, nie ujawniając przedwcześnie procesów starzenia.
Łagodzi skórę głowy i nawilża ją, chroniąc tym samym przed powstawaniem łupieżu. Włosy po użyciu kosmetyków z woskiem pszczelim są elastyczne i lśniące.
Wykorzystanie w kosmetyce:
peelingi do ciała
balsamy i pomadki do ust
odżywki i maski do włosów
produkty do depilacji włosków na ciele
balsamy do pielęgnacji ciała
kremy i maseczki do twarzy
“ Ważne, kosmetyki z wosku pszczelego są bezpieczne dla skóry, należy jednak zawsze sprawdzić, czy nie jesteśmy na niego pomimo wszystko uczuleni. ”
BEE. Świeca z wosku pszczelego
Świeczki z wosku pszczelego są bardzo cenione przez wielbicieli naturalnych świec, ale także przez osoby, które lubią ciepłe światło i delikatny miodowy zapach.
Szczególnie cenne jest działanie substancji wydobywających się ze spalanych świec woskowych, które zawierają wosk pszczeli.
Najcenniejsze są te wykonane z 100% wosku pszczelego. Świece te nie wydzielają żadnego dymu, działają kojąco i relaksująco, a także wprowadzają pozytywny nastrój.
Ważne jest, że świece z wosku pszczelego jonizują ujemnie powietrze, czyli neutralizują negatywne promieniowanie urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Dodatkowo jony te oczyszczają powietrze łagodząc alergie, astmę, choroby górnych dróg oddechowych i płuc. Aromat świec woskowych likwiduje również zapach dymu tytoniowego, podnosi wydolność organizmu i zwiększa koncentrację.
Comments